Awokado

awokado

Cenne właściwości awokado

Ten popularny ostatnio w Polsce owoc zawdzięcza sławę na kuchnie meksykańską. Utarte awokado wchodzi w skład sosu guacamole.

Owoce awokado dojrzewają dopiero po zerwaniu z drzewa.

Jest doskonałym źródłem witaminy E i potasu. Zawiera również jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Niestety jest bardzo kaloryczne (ze względu na dużą zawartość tłuszczu), 100g to około 118 kcal, więc jeden średni owoc (250g) ma niemal 320 kcal.

Owoce awokado zawierają luteinę i zeaksantynę, dwa składniki, które bardzo wpływają na wzrok. Dlatego osoby dużo pracujące przy komputerze mogą z powodzeniem zastąpić profilaktycznie łykanie kapsułek luteiny dietą bogatą w ten smaczny owoc.

Bardzo ważna jest tez obecność w awokado glutationu (17,7 mg na 100g surowych owoców). Jest to przeciwutleniacz potrzebny organizmowi głównie do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Zwiększenie spożycia zaleca się diabetykom, osobą cierpiącym na niedokrwistość i  nadciśnienie.

Olej z awokado stosowany jest w kosmetyce jako środek nawilżający i odżywczy skórę.

Niedojrzały owoc może być toksyczny. Dlatego jeśli trafi się twardy owoc, najlepiej poczekać klika dni z konsumpcją, aż zmięknie i dojrzeje. Stanie się to szybciej jeżeli położy się obok dojrzałe jabłko.

ENERGETYCZNA SAŁATKA

Składniki

awokado
banan
garść pomidorków koktajlowych
½ pęczka szczypiorku
łyżka siekanej natki pietruszki
ząbek czosnku
sok z ½ cytryny
olej słonecznikowy lub oliwa
ocet jabłkowy lub winny
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

Dojrzałe awokado obrać cienko ze skórki i pokroić niezbyt drobno, a następnie obficie skropić sokiem z cytryny – o od razu bo zrobi się ciemne i brzydkie. Banan obrać i pokroić w plasterki. Pomidorki przekroić na pół. Czosnek przecisnąć przez praskę; szczypiorek i natkę posiekać. Delikatnie wymieszać składniki.
Dodać dosłownie kilka kropel oleju i octu, doprawić do smaku.
Podawać zaraz po przygotowaniu.

Zostaw komentarz