Pierogi z mięsem
Dzisiaj polecam pierogi z mięsem, często jak gotujemy rosół (lub jakąś inna zupę) zostaje nam mięso, nie da się ukryć że zupa na wywrze mięsnym jest smaczniejsza. Później niestety zostaje mięso i nie wiadomo co zrobić z mięsem, można zrobić pierogi.
Przyznam się że ciężko mi się dzisiaj pisze ten wpis, ponieważ nie mogę podać konkretnych gramatur poszczególnych składników. Dopiero teraz sobie uświadomiłam, że nie wiem nawet jaki napisać przepis na ciasto pierogowe, gdyż robiłam też inne pierogi.
Robienie ciasta na pierogi jest dla mnie tak prosta rzeczą, że nawet nie zwracam uwagi ile czego daje, po prostu wiem jakiej konsystencji ma być ciasto. Ale mam mądre książki kucharskie i znalazłam gramaturę.
Składniki na farsz na ok 45-50 pierogów
3 duże ćwiartki z kurczaka ugotowane, obrane ze skór i kości
1 mała cebula
2 łyżki oleju
sól, pieprz do smaku
Składniki na ciasto
300g mąki
200 ml ciepłej wody
1 jajko
15ml oliwy z oliwek
¼ łyżeczki soli
Wykonanie
Mięso ugotować, ostudzić, następnie obrać ze skóry i kości.
Cebulkę drobno pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Podsmażoną cebulkę dodać do mięsa i doprawić do smaku.
Z mąki usypać kopczyk na stolnicy, zrobić wgłębienie do którego wbić jajko, dodać olej, sól. Następnie powoli wlewać ciepłą wodę i zagniatać ciasto na jednolitą masę. W zależności od typu mąki jaki użyliście może być ciasto luźniejsze lub nie będzie się chciało dobrze wyrobić. Wtedy podsypać mąką lub podlać wodą. Moją radą jest aby, nie wlewać wszystkiej wody na , bo się okaże że ciasto jest za rzadkie i musimy dużo mąki później podsypać i wyjdzie nam za dużo ciasta, którego później nie wykorzystamy.
W garnku nad gorącą woda ogrzać miskę, którą nakrywamy ciasto aby trochę odpoczęło. Pod przykryciem trzymamy do czasu aż miska wystygnie. Dzięki temu ciasto jest bardziej sprężyste i delikatniejsze.
Ciasto wałkować na cienkie (2 mm) placki. Wykrawać szklanką krążki, na każdy nakładać mięso złożyć na pół i dokładnie zlepić brzegi. Gotować w dużej ilości lekko osolonej wodzie. Pierogi wrzucić do garnka(ok 20 sztuk) i delikatnie zamieszać. Czekać aż wypłyną na powierzchnię, wtedy delikatnie zmniejszyć moc gotowania (ogień ) pod garnkiem, bo może wypłynąć woda. Po wypłynięciu pierogów na powierzchnię gotować przez ok 2-3 minuty.
Wyciągać łyżka cedzakową na sitko, podawać ze skwarkami lub innymi dodatkami według uznania.
Nie sądziłam że tak proste danie, jak pierogi z mięsem, które robię tak często i jest tak proste będę miała tyle problemu. Nawet musiałam posilić się książkami, aby znaleźć ile gotuje się pierogi. Zwykle jestem czymś zajęta, albo dalej kleje lub już sprzątam po pierogach i je gotuje, nigdy nie patrzę na zegarek.
pyszna klasyka! 🙂