Ogórki małosolne

Ogórki małosolne + FILM

Dzisiaj polecam ogórki małosolne, które są doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie tradycyjne polskie przekąski. Ogórki małosolne to młode ogórki kiszone na krótko, zazwyczaj przez kilka dni, co sprawia, że są chrupiące i delikatnie solone. Stanowią one świetny dodatek do letnich kanapek, sałatek, a także mogą być podawane jako orzeźwiający przystawka na różnego rodzaju spotkaniach. Ich unikalny, lekko kwaśny i świeży smak, sprawia, że są one chętnie wybierane przez wielu zwolenników zdrowej i naturalnej diety.

Sezon na ogórki małosolne jest rzeczywiście krótki, dlatego warto już teraz zacząć przygotowania. Są one jednym z najpopularniejszych letnich przysmaków w Polsce, cenione zarówno za ich chrupkość, jak i delikatny, świeży smak. Idealne jako dodatek do kanapek, sałatek czy po prostu jako zdrowa przekąska w ciągu dnia. Nie zapomnij więc zebrać wszystkie niezbędne składniki i sprzęty, aby móc cieszyć się własnoręcznie przygotowanymi ogórkami małosolnymi w pełni sezonu.

Składniki

  • ok kilograma małych ogórków gruntowych
  • pół główki czosnku
  • koper
  • ok 8 cm chrzanu
  • 2 liście laurowe
  • łyżka soli na litr wody

 Wykonanie

Ogórki małosolne są bardzo  proste w przygotowaniu. Można je jeść już dwa dni po przygotowaniu, u nie zazwyczaj nie przetrwają tygodnia i nie zdąża ukisnąć. Jeżeli nie chcemy aby zbytnio na się ukisiły (po upływie 2-3 dni) możemy wstawić do lodówki. Ogórki możemy kisić w słoikach szklanych lub w naczyniu glinianym.

Ogórki do kiszenia powinny być gruntowe, najlepiej małe. Przed ułożeniem w słoiki musimy wymoczyć ogórki ok godziny, aby pozbyć się ewentualnej goryczy z ogórków (ogórki gruntowe często są gorzkie z jednej strony).

Na spód naczynia układamy koper, następnie czosnek (czosnek możemy cała główkę przeciąć na pół nie musimy wciskać pojedynczych ząbków) oraz liść laurowy. Na przyprawy układamy wymoczone i umyte ogórki. Na górę dajemy jeszcze kilka gałązek kopru i zalewamy wodą (na litr wody dajemy jedną łyżkę soli).

Ogórki małosolne można już jeść po dwóch dniach.

Zostaw komentarz