Ciasto francuskie

ciasto francuskie

Ciasto francuskie jak przygotować i jakich błędów unikać przy wyborze.

Na czasie są teraz przeróżne przekąski na słodko lub słono z ciasta  francuskiego. Jest je prosto przygotować, sięgamy często po ciasto gotowe. Coraz trudniej można znaleźć w sklepach (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach) ciasto francuskie wykonane z wykorzystaniem masła, często jest to ciasto na oleju palmowym, który jest tańszy ale moim zdaniem ciasto z jego zawartością jest nie tak smaczne jak z masłem. Często po wyciągnięcia z opakowania czuć charakterystyczny ostry, kwaśny lub pleśniowy zapach. Wówczas ciasto jest zepsute i nie należy je używać. Powinno być kruche i delikatne, jeżeli jest twarde lub gumowate, to lepiej nie używać.

Zdaję sobie sprawę że przygotowanie ciasta francuskiego jest bardzo pracochłonne, ale można go przygotować w domu i mieć zawsze pod ręką mrożone.

Ciasto francuskie

Jest ciastem listkowym, podobnie jak ciasta półfrancuskie. Jego listkowanie jest jednak bardzo ważne i wielowarstwowe. Tworzy się w wyniku kilkukrotnego (co najmniej czterokrotnego)wałkowania ciasta podstawowego z tłuszczem.

Ciasto podstawowe, zwane też gruntem  (kluskowym), jest elastyczne. Powstaje przez połączenie mąki o mocnym glutenie z wodą, jajami, tłuszczem i solą. Musi być dokładnie wyrobione. Moc i elastyczność glutenu jest bardzo istotna, ponieważ zapobiega rwaniu się ciasta podczas naprzemiennego składania i wałkowania. Po wyrobieniu ciasta zostawia się je do leżakowania w chłodnym miejscu  na kilkanaście minut.

Tłuszcz przeznaczony do wałkowania z ciastem to masło z niewielką ilością mąki (10-15% wagi tłuszczu) w celu związania nadmiaru wody.

Aby przystąpić do laminowania, czyli składania i wałkowania ciasta z tłuszczem, należy najpierw oba te składniki doprowadzić do jednakowej temperatury. Następnie ciasto podstawowe wałkuje się, nakłada tłuszcz i zwija w ciasto podstawowe w sposób zależny od metody produkcji

Tłuszcz powinien być dokładnie owinięty gruntem. Tak przygotowane ciasto wałkuje się w prostokąt, składa na 3 części i podaje leżakowaniu. Następnie znów się wałkuje, składa na 4 części.

Wyroby z ciasta francuskiego formuje się zawsze z rozwałkowanego blatu. Aby uniknąć zniszczenia warstwowej struktury wskutek wielokrotnego zagniatania ciasta pozostałego po wycinaniu kształtów, blaty przeważnie kroi się w prostokąt lub kwadraty i z nich formuje się wyroby.

Ciasto francuskie nie zawiera cukru wyroby mogą mieć smak słodki lub słony. Słone wyroby można sporządzić bez nadzienia lub nadziewana farszami.

Aby wyroby były lśniące można prze wypiekiem posmarować roztrzepanym jajkiem. Po wypieku słodkie wyroby można posypać cukrem pudrem, pieczemy  w temperaturze 200-220 stopni.

Dwa sposoby składania ciasta francuskiego

Zostaw komentarz