Pieczony pasztet z wątróbką
Dzisiaj polecam pasztet pieczony z wątróbka, robiłam go pierwszy raz ale rodzina się nim zajadała, więc chyba wyszedł smaczny.
Składniki:
800 g mięsa wieprzowego (z szynki)
200 g boczku surowego
500 g wątróbki drobiowej
1 duża marchewka
½ małego selera
por
pietruszka mała
ziele angielskie, liście laurowe, sól pieprz
gałka muszkatołowa
1mała bułka namoczona w wodzie
5 łyżek bułki tartej
2 jajka
ok 500 ml wywaru z gotowania mięsa
Wykonanie:
Mięso umyć i pokroić na mniejsze kawałeczki (dzięki czemu szybciej się ugotuje), zalać wodą, dodać obrane warzywa oraz sól, ziele angielskie i liście laurowe. Gotować dopóki mięso nie będzie miękkie. Wyjąć z garnka do ostudzenia mięso i warzywa.
Wątróbkę, opłukać i obgotować, bez dodatku soli, jeżeli dodamy sól w trakcie gotowania wątróbka nam stwardnieje.
Jak mięso i wątróbka oraz warzywa (marchewka pietruszka oraz seler) będą już wystudzone, zmielić przez maszynkę na n oczkach. Jak już zmielimy gotowane mięso zmielić też boczek oraz bułkę .
Żółtka jajek dać do powstałej masy a białka ubić na sztywna pianę. Wszystkie składniki razem połączyć przyprawić przyprawami (ja gałkę muszkatołową tarłam świeżą więc trudno mi powiedzieć ile dodać ale naprawdę starłam jej niewiele. Dosłownie parę razy potarłam na tarce).
Pieczony pasztet z wątróbką W zależność czy chcemy pasztet nadający się do smarowania czy nie. Ja wybrałam wersję do smarowania i dodałam wywar z gotowania mięsa, dzięki czemu można upieczony pasztet rozsmarować po pieczywie. Jeżeli nie dodamy wywaru to będzie twardy i nie będzie nadawał się do smarowania.
Jak masa będzie już dokładnie wyrobiona i wybraliśmy już czy mamy pasztet do miękki (z wywarem) czy twardy (bez wywaru), przełożyć do formy. Ja piekłam w dwóch aluminiowych foremkach.
Piec ok 60 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu pasztet wystudzić w formie.
Pieczony pasztet z wątróbką podawać z pieczywem.
muszę zrobić wreszcie swój pasztecik 🙂 Twój wygląda apetycznie 🙂