Jak przechowywać przyprawy – sztuka przyprawiania

imbir
jak przechowywać przyprawy – sztuka przyprawiania

Jak przechowywać przyprawy – sztuka przyprawiania,  wydawało by się prosta sprawa, ale jeżeli przyprawy źle przechowujemy to przyprawy tracą swój walory. Zioła i przyprawy tracą swoje właściwości, jeżeli się z nimi niewłaściwie postępuje lub są źle przechowywane. Chciała bym więc podać kilka rad właściwego postępowania z ziołami i przyprawami.

Sztuka przyprawiania
Liście laurowe
  1. Suszone zioła kupować w małych ilościach i przechowywać w pojemniczkach nie przepuszczających światła.
  2. Przyprawy w postaci nasion również kupować w niedużych ilościach i nie zmielone, przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemniczkach.

    Sztuka przyprawiania
    Imbir – herbatka imbirowa
  3. Świeże zioła zużywać możliwie szybko. Jeżeli mamy zamiar dłużej przechowywać świeże zioła, należy je w bardzo zimnej wodzie, osuszyć dokładnie ściereczką i obciąć końce łodyżek. Włożyć zioła do zakręcanych słoiczków, wyłożonych uprzednio wilgotną bibułą. Na dnie słoiczka również położyć kawałek namoczonej bibuły. Tak przygotowane zioła można przechowywać w chłodnym miejscu przez 8 do 10 dni.
  4. Innym równie dobrym sposobem zachowania aromatu ziół, jest zalanie ich olejem. W tym celu zioła umyć, osuszyć, pokroić niezbyt drobno, włożyć do małych słoiczków i zalać olejem tłoczonym na zimno o neutralnym smaku lub tłoczona na zimno oliwą z oliwek, po zalaniu ziół słoiczki zakręcić.

    Sztuka przyprawiania
    Pieprz
  5. Kolejnym sposobem przechowywania ziół jest ich zamrażanie. Zioła umyć, dobrze osączyć, pokroić lub nie , zapakować w folię aluminiową i włożyć do zamrażarki.  Zamarznięte zioła można łatwo rozgnieść na desce ręką lub wałkiem.
  6. Przyprawy w postaci nasion rozdrabniać tuż przed użyciem. Można zmielić je w młynku do przypraw lub potłuc w porcelanowym moździerzu. W moździerzu można rozgnieść także owoce jałowca, ziarna pieprzu lub ziela angielskiego, które maja być użyte do marynat. Mieszanki przypraw jak np. indyjską, curry, przygotowuje się również w moździerzu. Moździerz jest również przydatny do zimnych sosów lub masła ziołowego.

    Sztuka przyprawiania
    czosnek
  7. Można również przechowywać skórki owoców cytrusowych nie konserwowanych środkami chemicznymi. Owoce cienko obrać. Skórki wysuszyć w przewiewnym miejscu i przechowywać w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych.
  8. Ilość użytych przypraw zależy od indywidualnego smaku. Lepiej jest używać przypraw ostrożnie, dosypując później do smaku. Przyprawy powinny podkreślać charakter potrawy, wydobywać własny smak składników, nie zagłuszając go.

    Sztuka przyprawiania
    Jałowiec
  9. Nie zmielone przyprawy w postaci nasion można gotować w potrawie. Zmielone nasiona dodajemy dopiero pod koniec gotowania. Suszone zioła najlepiej jest dodawać do potraw na około 10 minut przed zakończeniem gotowania. W tym czasie zioła rozwiną w pełni swój aromat. Przygotowując zapiekanki i wypieki, dodajemy przyprawy oczywiście na początku. Świeże zioła, prawie zawsze dodajemy do potraw po ugotowaniu. Wyjątek stanowią pęczki ziół, które gotujemy w potrawie i wyjmujemy po ugotowaniu oraz zioła użyte do rosołu lub wywaru.

    Goździki
    Goździki
  10. Świeże zioła należy pokroić trochę wcześniej, zalać olejem i ułożyć dopiero w trakcie przygotowywania sosu do sałaty.

 

One thought on “Jak przechowywać przyprawy – sztuka przyprawiania

  1. Dobre podsumowanie. Należy pamiętać, iż dobrze jest przyprawy przetrzymywać w pojemnikach z ciemnego szkła/plastiku – promieniowanie UV pochodzące ze źródeł światła niszczy zarówno związki aromatyczne, jak i inne substancje zawarte w przyprawach, co obniża ich jakość i czas przydatności do spożycia. Generalnie dobrze jest ogrzewać na patelni przyprawy przed zmieleniem, z wyjątkiem takich jak pieprz czarny, fasola tonka, wanilia, pieprz długi – zdecydowanie pogorsza to ich jakość i smak.

Zostaw komentarz