Seler naciowy

Seler naciowy

Seler naciowy – kilka ciekawostek.

Seler naciowy
Seler naciowy

Seler przybył do nas z Europy i Azji, obecnie jest uprawiany w rejonach nadmorskich.
W momencie zbioru seler naciowy jest zielony, ale może też łodyga mieć kolor czerwony lub żółty.
Dawniej przechowywano go w ciemności, by uległ wybieleniu. Obecnie nie pozwala się roślinie na zachowanie jej naturalnego koloru, ponieważ wtedy traci witaminy.

Jest to ważny dodatek smakowy do wielu dań, ale i dobre warzywo do grillowania, zapiekania albo podawanie w surówkach. Łodyżki selera naciowego są dość włókniste, a ich ciemniejsze, zewnętrze warstwy trzeba zwykle podzielić wzdłuż na cieńsze pasma, i dopiero wtedy poszatkować w poprzek. Tych części używa się głównie do zup i potraw gotowanych, natomiast bielszej i miększy wewnętrzny rdzeń można jeść na surowo. „Serca” selera naciowego nie wymagają rozdzielania na mniejsze części i doskonale smakuje z rusztu. Suszone nasionka rośliny, aromatyczne i lekko gorzkawe w smaku mają zastosowanie jako przyprawa.
Seler jest coraz bardziej popularny w naszej kuchni, dodajemy go do zup, koktajli i sałatek.
Polecany jest osobą, które są na diecie odchudzającej, gdyż wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Działa oczyszczająco na nasz organizm, usuwając  z niego zbędne produkty przemiany materii. Posiada też dużo błonnika, przez co zwiększa perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom, obniża również cholesterol.
Seler naciowy zawiera również wapń, potas, fosfor, cynk, magnez i żelazo.

One thought on “Seler naciowy

Zostaw komentarz