Karpatka

Karpatka

Karpatka należy do grupy ciast parzonych. Określenie „ciasto parzone” pochodzi od sposobu wykonania ciasta. Mąkę wsypujemy do gotującej się wody z tłuszczem i „zaparzamy” ją w wysokiej temperaturze.

 

 

Ciasto parzone przygotowywane jest bez cukru, ma więc bardzo różnorodne zastosowanie, ponieważ samo w sobie nie ma wyraźnie określonego smaku. Dlatego przepis podstawowy ma zastosowanie w niezmienionej formie we wszystkich rodzajach wypieków z ciasta parzonego.

 

Karpatka
Karpatka

Składniki na ciasto parzone:
250 ml wody (1 szklanka)
125 g margaryny
5 jaj
150 g mąki pszennej (1 szklanka)

 

Karpatka
Karpatka
Wykonanie:

Zagotować wodę z tłuszczem, dodać mąkę. Podgrzewać na małym ogniu (ok 1 minuty), energicznie mieszając masę aby się nie przypaliła. Odłożyć do wystudzenia (najlepiej przełożyć do miski szybciej się wystudzi). Do chłodnej masy wbijamy po jednym jajku i miksujemy na wysokich obrotach, ok 5 minut. Im dłużej ubijamy, tym więcej wtłaczamy powietrza. Przez co w trakcie pieczenia wyrosną nam większe fale.
Gotowe ciasto podzielić na dwie równe części. Formę o wymiarach 25X35 cm wyłożyć pergaminem, na której rozprowadzić cienką warstwę ciasta.
Piec w piekarniku bez termoobiegu.
Zawsze wkładamy do gorącego piekarnika i nie otwieramy podczas pieczenia, bo fale opadną.
Przez pierwsze 10 minut pieczemy w temperaturze 220 stopni. Po upływie tego czasu zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze ok 20 minut, do uzyskania złocistego koloru. Drugą połowę ciasta pieczemy tak samo.
Upieczone i wystudzone ciasto przekładamy dowolnym kremem.

Karpatka
Karpatka

Ja użyłam kremu do karpatki z proszku, na której było napisane wykonanie. Ale robiłam już też krem do karpatki na budyniu waniliowym lub śmietankowym. Zawsze trzeba ugotować budyń wg przepisy na opakowaniu i zmiksować z 200g masła lub margaryny. Ja zawsze używam masła do mas, wydają mi się smaczniejsze.
Nie ważne jaki krem użyjemy, karpatka zawsze będzie smaczna.

3 thoughts on “Karpatka

Zostaw komentarz