Nastały chłodne dni i często przychodząc do domu, aby się ogrzać parzymy gorącą herbatę, z cukrem i cytryną. Cytryna ma dużo witaminy C, ale już cukier to puste kalorie. Lepiej zatem rozgrzać się herbatką zieloną lub czerwoną i do naparu dodać zdrowe przyprawy.
Czerwona herbata:
Liście czerwonej herbaty zaraz po zbiorach poddawane są krótkiemu procesowi fermentacji, który nie niszcząc liści barwi ich krawędzie na czarny kolor. Fermentacja ta sprawia, że napar z suszu czerwonej herbaty ma ziemistokorzenny smak i aromat.
Napar z czerwonej herbaty działa pobudzająco na wytwarzanie soków trawiennych i stymuluje pracę jelit, co przyspiesza metabolizm, a w efekcie spalanie tłuszczu. Reguluje również przemianę materii i reguluje masę ciała. Obniż poziom cholesterolu i ciśnienia krwi poprawiając przy tym krążenie krwi. Herbata ta jest też obfita w związki mineralne i mikroelementy floru i wapnia, manganu i teiny. Zawiera także znaczne ilości olejków eterycznych i białko. Poprawia pamięć, koncentrację i nastrój. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu oraz ma działanie moczopędne i wzmacnia organizm.
Zielona herbata:
Zielona herbata jest to herbata nie przefermentowana, dzięki czemu zachowuje ona pierwotną zieloną barwę, smak zielonych liści i wszystkie właściwości zawarte w niej polifenoli. Czarna i zielona herbata pochodzą zresztą z tej samej rośliny , różnią się zaś tylko sposobem przetworzenia. Przy produkcji czarnej herbaty, liście zabarwiają się na czarno w wyniku procesu fermentacji, na skutek kontaktu z powietrzem. Wówczas zmianie ulegają również polifenole. Natomiast zielona herbata jest bogata w polifenole i pod względem chemicznym odpowiada niemalże świeżym liściom (beta-karoten, witamina C, potas i fluor – pierwiastek bardzo ważny dla zachowania zdrowych zębów).
Zielona herbata hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Pobudza go również do wydzielania soków trawiennych. Zawarte w niej flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przciwdziałają zakrzepom krwi. Zawartość floru chroni zęby przed próchnicą. Jest bogata w witaminę C, E, B, sole mineralne oraz garbniki, które zapobiegają nowotworom. Pobudza działanie pęcherza moczowego, co przyspiesza wydzielanie toksyn z organizmu. Wspomaga odchudzanie przyspiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Chłodnego naparu używa się do przemycia zapalenia spojówek oraz powiek.
Imbir – rozgrzewa poprawia krążenie, chroni przed infekcjami.
Goździki – znajdujące się w nich olejki działają antyseptycznie, pobudza krążenie, łagodzą ból.
Cynamon – znakomicie wpływa na osłabiony organizm, leczy katar.
Wanilia – obniża temperaturę i wspomaga organizm w walce z wirusami.
Zapraszam na konkurs kulinarny na moim blogu. Trwa tylko do końca października. http://nietylkopasta.pl
herbatka czerwona z wanilią jest pyszna