Chatka i choinki z piernika

Chatka i choinki z piernika
Chatka i choinki z piernika

W święta na stole zawsze musi być jakaś dekoracja. Nie zaliczam do tych osób, które w całym domu maja dekoracje świąteczne ale pewnych symboli nie może braknąć. Należą do nich gwiazda betlejemska, domek i choinki z piernika. No jeszcze bym zapomniała oczywiście choinka.

W sobotę piekłam domek i choinki z piernika, a że miałam większe zamówienie i przeliczyłam się z ciastem to już brakło ciasta na podstawę domku, ale i z tego da się jakoś wyjść.

Chatka z piernika
Chatka z piernika

Przepis na chatkę każdy ma swój już wypróbowany, ja korzystałam z tego przepisu.

Składniki:

3 czubate szklanki mąki pszennej
1 kostka margaryny
1 szklanka brązowego cukru
7 łyżek płynnego miodu
1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej
5 łyżeczek przyprawy korzennej

Chatka i choinki z piernika
Choinka z piernika

Wykonanie:

Stopić margarynę z cukrem i miodem. Lekko przestudzić. Wymieszać z mąka, sodą i przyprawą korzenną. Jeśli masa jest zbyt sypka, dodać jeszcze jedną łyżkę miodu.  Z papieru wyciąć szablony na domek i choinkę. Ciasto rozwałkować na grubość ok 4 mm i wycinać według szablonów, piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Piec przez 10-12 minut.  Po wystudzeniu sklejać lukrem, najpierw ściany, dopiero gdy ściany będą się dobrze trzymały nałożyć dach. Dekorować według uznania.

Przepis na lukier, chyba tez każdy zna i na pewno sądzi że jego przepis jest najlepszy. Też tak myślała ale jak się pracuje w punkcie gdzie się sprzedaje gazety, to czasem się jakąś przeglądnie. I tam wyczytałam że pod koniec ucierania dodać kilka kropel oleju to lukier po wyschnięciu nie pęka.

Choinka z piernika
Choinka z piernika

Składniki na lukier:

1 białko
1 szklanka cukru pudru

Ucierać około 8 minut, pod koniec ucierania dodać sok z cytryny i kilka kropek oleju. Lukier po wyschnięciu ładnie jest nabłyszczony.

 

6 thoughts on “Chatka i choinki z piernika

  1. ozdabianie pierniczków musi być fajne 🙂 u mnie jakoś takiej tradycji nikt nigdy nie miał.. Ale kiedyś ją zapoczątkuje-bo to niezła zabawa ;D

    Piękne te twoje pierniczki 😉

    1. U mnie też nikt nie miał takiej tradycji. Ja chyba z racji tego zaczełam  że chodziłam do technikum gastronomicznego, a później studium dietetyczne. A teraz  po prostu są dzieci.

  2. prześliczny;) sama miałam w tym roku zabrac się za chatę z piernika, ale póki co to nawet pierników jeszcze nie mam, chatkę odłożę chyba na przyszły rok;)

  3. Ja planuję za rok taką chatkę stworzyć, póki co brakuje czasu:) Pierniki piekę w następnym tygodniu:) Te choineczki pięknie Ci się udały! Ozdabianie super zabawa! Już się nie mogę doczekać, aż moja córeczka będzie mogła mi w tym pomagać:)

Zostaw komentarz