Jałowiec

Jałowiec

Jałowiec jest to wiecznie zielony krzew należący do rodziny cuprysowatych. Jest to powszechnie dostępnym gatunkiem. Rośnie głównie na bagnach, w lasach, na łąkach, odłogach i terenach skalistych. Charakteryzuje się zmiennym pokrojem –od wysokich krzewów i małych drzew po formy płożące.

IMG_4028

Jałowiec pospolity jest gatunkiem powszechnym, często sadzi się go w ogrodach jako krzewy ozdobne. W kuchni wykorzystuje się szyszkojagody jałowca, popularnie nazwane jagodami. Zbiera się je po przymrozkach jesiennych, od października do marca. Po oczyszczaniu jagody suszy się w temperaturze do 35 stopni, ponieważ wyższa powoduje utlenianie się olejku eterycznego.

Po wysuszeniu owoce powinny mieć jednolity, fioletowo-brunatny kolor, z łatwo ścierającym się nalotem, charakterystyczny smak i aromat. Należy przechowywać w szczelnych pojemnikach w suchym miejscu. Źle wysuszone szyszkojagody pleśnieją i fermentują .IMG_4012-2

Owoce jałowca są cenione w kuchni z powodu korzennego, żywicznego, gorzko-słodkiego smaku i balsamicznego zapachu. Używa się tylko suszonych owoców, ponieważ świeże są gorzkie. Aby  uwolnić aromat, zgniata się je przed dodaniem do potraw. Stosuje się do przyprawiania potraw ciężko strawnych, tłustych i wzdymających. Dobrze pasuje do dziczyzny i dzikiego ptactwa, sosów, marynat, farszy i pasztetów. Dodaje się je także do potraw z kapusty, buraków ćwikłowych. Można ich używać do przyrządzania marynat do mięsa. Zmielone owoce wchodzą w skład różnych mieszanek przyprawowych, można nimi aromatyzować octy ziołowe.

Szyszkojagody jałowca stosuje się także w browarnictwie i przemyśle alkoholowym. W produkcji piwa kozicowego, wytwarzanego w Polsce, Finlandii i Francji, są używane do fermentacji zamiast słodu jęczmiennego. Najbardziej znanym produktem alkoholowym z jagód jałowca jest gin. W Polsce produkuje się także jałowcówkę.

 

One thought on “Jałowiec

Zostaw komentarz